Skarszewy
Gmina Skarszewy to gmina miejsko-wiejska. Należy do powiatu starogardzkiego, który położony w południowej części województwa pomorskiego. Siedzibą gminy jest miasto Skarszewy. W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Bączek, Bolesławowo, Bożepole Królewskie, Czarnocin, Demlin, Godziszewo, Jaroszewy, Junkrowy, Kamierowo, Kamierowskie Piece, Koźmin, Malary, Mirowo Duże, Nowy Wiec, Obozin, Pogódki, Szczodrowo, Więckowy i Wolny Dwór.
Burmistrz Skarszew: Jacek Pauli (od 2014 r.).
Link do mapy gminy – KLIKNIJ TUTAJ
Pod względem geograficznych gmina znajduje się na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego i Pojezierza Kociewskiego. Dodatkowo obszar ten posiada charakterystyczne cechy dla strefy leśno-pojeziernej, którymi są głównie preferencje do rozwoju wielofunkcyjnej i wysokotowarowej gospodarki leśnej. Cechami tymi obdarzone są przede wszystkim tereny w zachodniej części gminy. Z kolei największym jej atutem są wysokie walory środowiska przyrodniczego oraz bezpośrednie oddziaływanie miasta Starogard Gdański.
Charakter gminy jest typowo rolniczy, co jest uwarunkowane występowaniem znacznej ilości gruntów rolnych w dobrych klasach bonitacyjnych oraz brak znaczącego udziału podmiotów gospodarczych, które prowadziłby działalność z nastawieniem na inny niż rolnictwo kierunek. W przeszłości dużą role odgrywały Państwowe Gospodarstwa Rolne, obecnie dominują gospodarstwa indywidualne. Walorem gminy jest środowisko przyrodnicze, a także bogate środowisko kulturowe związane z historyczną przeszłością tych terenów. Są to również czynniki, które wpłynęły na rozwój funkcji turystyczno-rekreacyjnej gminy. Część gminy, jak i miasto znajduje się w zasięgu aktywizacyjnego oddziaływania miasta Starogard Gdański.
Układ komunikacyjny
Najważniejszy szlak komunikacyjny przebiegający przez gminę Skarszewy to droga wojewódzka nr 224 (Wejherowo – Tczew), łącząca się z autostradą A1 (węzeł Stanisławie) oraz drogą krajową nr 91 (w Tczewie). Przez teren gminy prowadzi również krótki odcinek drogi wojewódzkiej nr 222 (Gdańsk – Skórcz). Drogi wojewódzkie przebiegające przez obszar gminy liczą łącznie ok. 20 km.
Układ drogowy gminy uzupełnia 12 dróg powiatowych (ponad 90 km) oraz 144 km dróg gminnych.
Samo miasto Skarszewy, będące siedzibą gminy położone jest w niedużej odległości od trzech największych miast województwa: ok. 40 km do Gdańska, 67 km do Gdyni, 61 do Sopotu i 125 km od Słupska. Stolica powiatu, Starogard Gdański znajduje się w odległości 14 km od Skarszew.
Drogi wojewódzkie:
Drogi powiatowe:
Obecnie na terenie gminy nie funkcjonuje żadne czynne połączenie kolejowe. Najbliższy przystanek kolejowy znajduje się w oddalonym o 14 km Starogardzie Gdańskim, a port lotniczy w oddalonym o 40 km Gdańsku (za punkt odniesienia w przypadku mierzenia odległości obrano miasto Skarszewy).
Obsługą ruchu pasażerskiego na terenie gminy zajmuje się PKS Starogard, oferując połączenia miejscowości w gminie z ważniejszymi punktami powiatu.
Rynek pracy
Łącznie: 1491
Źródło danych o rynku pracy: www.polskawliczbach.pl
aleja Grunwaldzka 472d, 80-309 Gdańsk
AGENCJA ROZWOJU POMORZA w ramach systemu SPEKTRUM uruchomiła wyszukiwarkę zarówno specjalistycznych usług doradczych, jak i instytucji otoczenia biznesu, które je świadczą. Znajdą tam Państwo wyłącznie usługi akredytowanych przez Agencję Rozwoju Pomorza firm doradczych, działających zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
ul. Trzy Lipy 3 (budynek B, IV piętro) 80-172 Gdańsk
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na rzecz rozwoju regionalnego poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości i napływu nowych inwestycji. Realizuje zadania, których celem jest stymulowanie gospodarki i poprawa klimatu inwestycyjnego Polski. Strefa działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części woj. pomorskiego. Jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów, odpowiedzialnych za kompleksową obsługę inwestorów.
DOM RZEMIOSŁA ul. Rynek 19 83-200 Starogard Gdański
Cech zrzesza zakłady rzemieślnicze oraz małe i średnie przedsiębiorstwa różnych branż (zrzeszonych jest 256 podmiotów) i jest najstarszą organizacją skupiającą pracodawców w powiecie starogardzkim. Podstawową działalnością Cechu jest przede wszystkim integracja i utrwalanie więzi środowiska rzemiosła kociewskiego. Zadaniem organizacji jest również szerzenie postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodowej, podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz świadomości zawodowej swoich członków poprzez organizowanie szkoleń, kursów i spotkań. Cech jest członkiem Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku.
ul. Kościuszki 27/12 (Centrum Biznesu Szwarc) 83-200 Starogard Gdański
Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców jest organizacją pozarządową, samofinansującą się, realizującą swoje własne cele statutowe, zrzeszając przedsiębiorców, pracodawców, osoby prowadzące działalność gospodarczą. Klub jest organizacją typu „non profit”. Przynależność do Klubu odbywa się na zasadzie pełnej dobrowolności. Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców ma na celu obronę praw i interesów środowisk gospodarczych regionu wobec organów administracji państwowej i samorządowej, a także na arenie międzynarodowej.
Koźmin 30, 83-236 Pogódki
Wykonawca instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych
ul. Starogardzka 1, 83-250 Skarszewy
Dostawca wózków dziecięcych Emmaljunga, produkcja metalowa, usługi szwalnicze, malarnia proszkowa
ul. Młyńska 5, 83-250 Skarszewy
Sprzedaż warchlaka, zakup tucznika, transportu żywych zwierząt
LISTA REALIZOWANYCH W GMINIE PROJEKTÓW
JACEK PAULI – BURMISTRZ SKARSZEW:
Niezależnie od działań gminy, która podjęła wielki wysiłek inwestycyjny w ostatnich latach, także przedsiębiorcy rozwijają swoje firmy budując np. osiedla mieszkaniowe. Mamy też centrum sportowe, centrum handlowe, nowe targowisko, w planach jest budowa basenu. To bardzo dobra oferta, która podpowiada tym, którzy chcą się stąd wyprowadzić, aby tego nie robili. Dla innych może to być powód, aby zastanowić się nad zamieszkaniem w naszej gminie. Zachęcamy też kolejnych przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować na terenie stale rozwijającej się gminy – gminy z przyszłością.
Miejsko-wiejska gmina położona jest województwie pomorskim w powiecie starogardzkim (region Kociewie). Niemiecka nazwa miasta „Schöneck” pochodzi od słów „schön” – piękny i „ecke” – kąt, oddając w pełni walory turystyczno-krajobrazowe gminy, położonej w najbardziej malowniczym zakątku Pojezierza Kociewskiego na łagodnie opadającym w kierunku południowym wzgórzu morenowym, które oplata meandrująca rzeka Wietcisa – największy dopływ Wierzycy.
Pierwsze wzmianki o Skarszewach pochodzą z 1198 roku. Wówczas to w dokumencie księcia pomorskiego Grzymisława wymienione zostały wsie podarowane przez księcia Zakonowi św. Jana Jerozolimskiego (Joannici), wśród których pojawia się utożsamiana przez niektórych badaczy ze Skarszewami wieś Reueninov (Równino).
Prawa miejskie Skarszewy otrzymały w 1320 roku. Po lokacji miasta utworzono tu siedzibę komandorii Zakonu św. Jana Jerozolimskiego. W 1370 r. joannici sprzedali Skarszewy i pobliski Wartenberg (Czarnocin) Zakonowi Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (krzyżacy).
W 1613 r. nastąpiło połączenie funkcji starosty skarszewskiego i wojewody pomorskiego i Skarszewy stały się tym samym stolicą województwa pomorskiego.. W zamku, w którym rezydował wojewoda obradował sąd ziemski.
Józef Wybicki (1747-1822) autor słów polskiego hymnu narodowego, czyli „Mazurka Dąbrowskiego”, mając 6 lat trafił na wychowanie do stryja Franciszka Wybickiego, skarszewskiego proboszcza i archidiakona pomorskiego. Józef Wybicki uczył się w Skarszewach przez dwa lata. W 1762 r. rozpoczął trzyletnią praktykę w skarszewskim Sądzie Grodzkim.
W 2015 r., w rejonie żwirowni w Wolnym Dworze, gdańscy archeolodzy znaleźli dobrze zachowany grób sprzed około 2 tys. lat. Znajdowały się w nim szczątki kobiety pochowanej w kolii i w miedzianym pasie. To pozostałości po cmentarzysku kultury wielbarskiej, która rozwijała się na Pomorzu na początku naszej ery. Kultura ta wiązana jest tradycyjnie z Gotami. Badania wspierano finansowo z budżetu Skarszew.
WARTO ZOBACZYĆ
Rynek i mury obronne w Skarszewach
Centrum miasta stanowi rynek – Plac Generała Józefa Hallera. Spośród mieszczańskich kamienic na uwagę zasługuje “Dom Wojewodów” (pl. Hallera 9), stanowiący – według tradycji – własność Józefa Wybickiego lub jego wuja Michała Lniskiego, będącego podwojewodzim. Wewnątrz budowli zachowały się piwnice z klepkowymi sklepieniami. Także przy południowej pierzei rynku znajduje się “Dom pod Gutenbergiem” (pl. Hallera 13), w którego barokowej elewacji umieszczono medalion przedstawiający ojca drukarstwa. Dziś głównym budynkiem z zachodniej pierzei rynku jest Ratusz wybudowany na przełomie XVIII i XIX w.
Obwarowania miejskie opasywały Skarszewy najprawdopodobniej już w czasach joannickich. Wykonane były one z kamieni, drewna i ziemi. Dopiero krzyżacy wykonali istniejące do dziś mury ceglane z 4 basztami oraz 2 bramami. Miasto zostało otoczone murami pod koniec XIV wieku.
Zamek Joannitów w Skarszewach
Joannici wybudowali murowany zamek w XIV w. na cyplu otoczonym z trzech stron przez Wietcisę. Po przejęciu miasta przez Krzyżaków, w 1370 r., w zamku najprawdopodobniej zamieszkiwali przedstawiciele wójta zakonnego. W 1466 r. zamek stał się własnością polskiego króla i siedzibą starosty skarszewskiego. W XVII stuleciu zamek spalili Szwedzi, potem był odbudowany, a w 1772 r., po przejęciu Skarszew przez Prusy, został w dużej mierze rozebrany. W XIX wieku przebudowano Zamek Wysoki na budynek mieszkalny i magazyn. Niestety, budowla ucierpiała podczas II wojny Światowej. Zamek Wysoki odbudowano w latach 80. XX wieku. Obecnie zabytek jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej.
Kościół farny Parafii pw. św. Michała Archanioła w Skarszewach
W 1341 roku, w związku z rozwojem miasta, postanowiono wybudować świątynię i urządzić cmentarz. Joannici, rozpoczynając budowę zamku, prawdopodobnie przystąpili także do budowy murowanego kościoła. Obie budowle zostały nawet połączone podziemnym przejściem, odkrytym podczas prac ziemnych w 1938 r. Na wyposażenie kościoła składa się osiem ołtarzy, ambona, chrzcielnica oraz kilka ciekawych obrazów – zabytki pochodzą głównie z połowy XVIII w., gdy wyposażono odremontowaną po pożarze świątynię. Skarszewską farę przy ul. Ściegiennego wyróżnia spośród innych gotyckich świątyń Pomorza charakterystyczna wieża z kopułą.
Kościół Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego
Zbudowany został w 1881 roku w neogotyckim stylu i był własnością miejscowej gminy ewangelickiej do 1945 roku. Po wojnie przez wiele lat pełnił funkcję magazynu zbożowego. W latach 80. XX wieku został przejęty przez parafię rzymskokatolicką i był kościołem filialnym parafii pw. św. Michała Archanioła. Gdy w lipcu 2011 r. utworzono parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego, świątynia stała się kościołem parafialnym. W znajdującym się przy ul. Szkolnej zabytku są relikwie pierwszego stopnia: włosy św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz włosy błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.
Kościół zbudowany w ciągu 24 godzin
Obok kościoła parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego powstał w 2013 r. nowy budynek zwany Kościółkiem 24h. Budowę rozpoczęto z inicjatywy proboszcza parafii ks. Dariusza Lemana, w nocy z 14 na 15 września i trwała ona tylko 23 godziny i 48 minut. To replika kościoła, który protestanci zbudowali także w ciągu doby z 14 na 15 września 1741 roku. Ówczesny wojewoda i starosta skarszewski zgodził się bowiem na budowę protestanckiej świątyni pod warunkiem, że zostanie wzniesiona ona w ciągu doby. Rozebrano wówczas stary zbór i w tym miejscu wybudowano nowy z tzw. muru pruskiego. Wzniesiona w ciągu doby świątynia przetrwała do XIX wieku.
Pogódki
We wsi znajduje się barokowy kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XVIII w. z rokokowym wyposażeniem. Świątynia powstała w miejscu XIII-wiecznego kościoła cysterskiego, którzy przybyli tu w 1258 roku. W jednonawowej świątyni warto zobaczyć ołtarz główny z XV-wieczną figurką Matki Bożej Pogódzkiej, barokowy ołtarz Św. Krzyża oraz barokową chrzcielnicę i ambonę.
Szczodrowo
Uwagę zwraca kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, który powstał w XV i XVI wieku. Jest to jedyna zachowana w całości późnośredniowieczna drewniana świątynia na Kociewiu. Najstarszym zabytkiem w kościele jest granitowa kropielnica z XIV wieku. Ołtarz główny powstał na początku XVIII wieku i zawiera XV-wieczną figurę Madonny. Pierwotnie w centrum ołtarza znajdował się obraz patronów kościoła.
Bolesławowo
W pobliżu Skarszew, w Bolesławowie, z inicjatyw niemieckiej rodziny von Modrow wybudowano w drugiej połowie XIX w. i na początku XX w. zespół dworsko-folwarczny. Obecnie jest to siedziba funkcjonującego od 1945 r. Zespołu Szkół Rolniczych – Centrum Kształcenia Praktycznego. W skład zespołu weszły: dwór, oficyna, wieża ciśnień, gorzelnia, budynek inwentarski, warsztaty szkolne, magazyn zbożowy, obora, owczarnia, kuźnia, stodoła, chlewnia, lodownia, park. Warto dodać, że zespoły dworsko-parkowe z zabudowaniami są też w: Bączku, Mirowie, Szczodrowie, Pogódkach, Nowym Wiecu i Obozinie.
Jeziora
Znajdujące się blisko miasta Jezioro Borówno Wielkie (17,5 ha) to popularne miejsce wypoczynku, głównie w sezonie letnim. Ośrodek Turystyczno-Wypoczynkowy usytuowany jest w sosnowo-świerkowym lesie nad jeziorem. Na spragnionych słońca i kąpieli czekają piaszczysta plaża z pomostem oraz strzeżone kąpielisko. Okolica jest idealnym miejscem do wypoczynku dla miłośników grzybobrania, wędkarstwa i pieszych wędrówek. Z kolei Jezioro Godziszewskie jest największym jeziorem w gminie (169 ha) z kąpieliskami od strony Demlina oraz we wsi Godziszewo.
Urząd Miejski w Skarszewach wspiera inwestorów procesie inwestycyjnym:
– przygotowuje informacje o możliwościach inwestycyjnych miasta,
– oferuje szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego inwestycji,
– udziela pomocy w znalezieniu odpowiednich lokalizacji, każdy inwestor otrzyma pomoc pracownika UM, który będzie mu pomagał w realizacji projektu i po jego zakończeniu,
– oferuje opiekę poinwestycyjną dla firm.
Przy Burmistrzu Skarszew działa Rada Gospodarcza, która m.in. sprawuje funkcje opiniodawcze i konsultacyjno-doradcze w zakresie spraw związanych z rozwojem gospodarczym gminy Skarszewy. Rada uprawniona jest do wyrażania opinii i podejmowania inicjatyw, projektów, rozwiązań odnoszących się do funkcjonowania gospodarki Skarszew.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – Polska Strefa Inwestycji
Inwestorzy mogą skorzystać z wsparcia w ramach Polskiej Strefa Inwestycji – jest to ustawowy instrument wsparcia dla przedsiębiorców planujących nowe inwestycje. Jednym z jej kluczowych zadań jest przyznawanie ulgi podatkowej na okres od 10 do 15 lat. Szczegóły dostępne są TUTAJ
Agencja Rozwoju Pomorza S.A.
Agencja pośredniczy w dystrybucji funduszy UE dla firm oraz instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości; świadczy usługi dla firm, samorządów, instytucji otoczenia biznesu oraz inwestorów. Więcej informacji TUTAJ
Polska Agencja Inwestycji i Handlu
Agencja oferuje szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego Państwa projektów biznesowych. Pomagamy również w pokonywaniu procedur administracyjnych dotyczących konkretnych przedsięwzięć, opracowaniu rozwiązań prawnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji oraz wiarygodnych partnerów i dostawców. Więcej informacji TUTAJ
Invest in Pomerania
Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą non-profit, która pomaga inwestorom realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. W regionie pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Więcej informacji TUTAJ
Teren sąsiaduje z nieruchomościami prywatnymi – brak możliwości powiększenia.
Działka (użytki gruntowe: RIVa) znajduje się na terenie objętym aktualnym miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego fragmentów wsi Godziszewo, Demlin, Baczek i miasta Skarszewy w gminie Skarszewy, zatwierdzonym uchwałą Nr LI/399/2010 Rady Miejskiej w Skarszewach z dnia 29 września 2010 r. /Dz. Urz. Woj. Pom. z 8 listopada 2010 r., poz. 2591/i oznaczona jest symbolem MW – teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.
Link do mapy KLIKNIJ
Stan prawny nieruchomości
Połączenia transportowe
Infrastruktura na terenie
Teren sąsiaduje z nieruchomościami prywatnymi – brak możliwości powiększenia.
Powierzchnia terenu:
Dz. 48/2 – 20 700 m2
Link do mapy KLIKNIJ
Dz. 49/2 – 19 100 m2
Link do mapy KLIKNIJ
Dz. 50/1 – 17 300 m2
Link do mapy KLIKNIJ
Dz. 50/2 – 12 700 m2
Link do mapy KLIKNIJ
Nieruchomości (użytki gruntowe: RIVb, RV, ŁIV, W-ŁIV, N) nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Skarszewy zatwierdzonym uchwałą Nr L/377/2022 Rady Miejskiej w Skarszewach z dnia 7 października 2022 r. ww. działki stanowią tereny zabudowy usługowo-produkcyjnej, produkcyjnej, magazynów i składów.
Stan prawny nieruchomości
Połączenia transportowe
Infrastruktura na terenie
Teren sąsiaduje z nieruchomościami prywatnymi – brak możliwości powiększenia.
Dz. nr 220/7
Link do mapy KLIKNIJ
Dz. nr 228/5
Link do mapy KLIKNIJ
Dz. nr 407
Link do mapy KLIKNIJ
Działki (użytki gruntowe: Bz, RV, RVI) znajdują się na terenie objętym aktualnym miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z uchwałą nr XXXVI/293/2021 Rady Miejskiej w Skarszewach z dnia 26 października 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego nad jeziorem Godziszewskim, obręb Demlin, gmina Skarszewy:
– obiektów związanych z obsługą ruchu turystycznego;
– zieleni urządzonej, takiej jak: parki, ogrody, zieleń towarzysząca obiektom budowlanym, zieleńce itp.,
3) działka nr 407 znajduje się na terenie oznaczonym symbolem 001-U tj. teren usług gastronomii, handlu, usług turystycznych (np. hotel), zabudowy letniskowej,
z dopuszczeniem:
– mieszkania integralnie związanego z prowadzoną działalnością;
– obiektów związanych z obsługą ruchu turystycznego;
– zieleni urządzonej, takiej jak: parki, ogrody, zieleń towarzysząca obiektom budowlanym, zieleńce itp.
Stan prawny nieruchomości
Połączenia transportowe
Infrastruktura na terenie
Teren sąsiaduje z nieruchomościami prywatnymi – brak możliwości powiększenia.
Nieruchomości (użytki gruntowe: RIIIa) nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Skarszewy zatwierdzonym uchwałą Nr L/377/2022 Rady Miejskiej w Skarszewach z dnia 7 października 2022 r. działki ewidencyjne nr 4 i 5 znajdują się w obszarze kontynuacji i uzupełnienia zabudowy – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Link do mapy z działką nr 4 KLIKNIJ
Link do mapy z działką nr 5 KLIKNIJ
Stan prawny nieruchomości
Połączenia transportowe
Infrastruktura na terenie
Teren sąsiaduje z nieruchomościami prywatnymi – brak możliwości powiększenia.
Ww. nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego fragmentów wsi Demlin, Bolesławowo, Wolny Dwór, Nowy Wiec w gminie Skarszewy, zatwierdzonym uchwałą Nr XXI/181/2008 Rady Miejskiej w Skarszewach z dnia 6 maja 2008 r. /Dz. Urz. Woj. Pom. z 29 lipca 2008 r., poz. 2125/ i oznaczona jest symbolem
MW – tereny usług
Link do mapy KLIKNIJ
Stan prawny nieruchomości
Połączenia transportowe
Infrastruktura na terenie
pok. nr 26, tel. 58 588 22 01
e-mail:maciej.jedrzynski@skarszewy.pl
znajomość języków obcych: j.angielski
pok. nr 12, tel. 58 588 22 01
e-mail: malgorzata.pstrong@skarszewy.pl
znajomość języków obcych: j.angielski