Bytów
Gmina Bytów, jako jednostka terytorialna należy do gmin miejsko-wiejskich, która obejmuje miasto Bytów oraz miejscowości wiejskie skupione w ramach sołectw. Jest położona w zachodniej części województwa pomorskiego, w powiecie bytowskim. Siedzibą władz samorządowych, zarówno na szczeblu gminnym, jak i powiatowym, jest miasto Bytów.
Miasto Bytów zajmuje powierzchnię 8,72 km2, a pozostałą powierzchnię gminy stanowi obszar 15 sołectw: Dąbie, Gostkowo, Grzmiąca, Mądrzechowo, Mokrzyn, Niezabyszewo, Płotowo, Pomysk Mały, Pomysk Wielki, Rekowo, Rzepnica, Sierzno, Świątkowo, Udorpie i Ząbinowice.
Od strony zachodniej gmina Bytów graniczy z gminami Tuchomie i Borzytuchom, od północy z gminą Czarna Dąbrówka, od wschodu z gminami Parchowo i Studzienice, a od południa z gminą Lipnica.
Geograficznie gmina Bytów zajmuje obszar najwyższej wschodniej części Pojezierza Bytowskiego położonej między dwiema rozległymi równinami – dennomorenową Równiną Polanowską od północy i sandrową Równiną Charzykowską od południa.
Obsługę komunikacyjną gminy Bytów zapewnia system dróg o znaczeniu krajowym, regionalnym, powiatowym i lokalnym. Głównym szlakiem komunikacyjnym jest droga krajowa nr 20, łącząca Stargard z Gdynią.
Ponadto na układ zewnętrznych powiązań komunikacyjnych składają się drogi wojewódzkie przebiegające przez gminę, które odpowiadają za powiązania z aglomeracją trójmiejską oraz ośrodkami regionalnymi województwa pomorskiego, takimi jak Słupsk, Lębork, Kartuzy, Chojnice.
Z Bytowa do najbliższej autostrady (A1) należy pokonać 85 km, kierując się do węzła w Pruszczu Gdańskim lub 103 km do węzła w Kopytkowie. Dojazd samochodem, wybierając najszybszą trasę, z Bytowa do stolic województw graniczących z województwem pomorskim układa się następująco (wg mapy Google):
• Szczecin: 278 km – 202 minut
• Poznań: 242 km – 235 minut
• Bydgoszcz: 143 km – 141 minut
• Toruń: 199 km – 160 minut
• Olsztyn: 256 km – 183 minut
Przez obszar gminy Bytów przebiega linia kolejowa nr 212 relacji Lipusz – Korzybie (dł. 72,1 km) ze stacją kolejową w Bytowie. Linia na odcinku Bytów – Lipusz (dł. 24,2 km) jest użytkowana okresowo do przewozów towarowych. Obsługą zajmuje się prywatny przewoźnik. Regularny ruch pasażerski został na tym odcinku wstrzymany w 1999 r. Natomiast odcinek Bytów – Korzybie od 1991 r. nie jest użytkowany i obecnie nie jest także przejezdny.
W tej chwili prowadzone są zabiegi zmierzające do przywrócenia na stałe ruchu kolejowego do Bytowa. Przywrócenie ruchu na odcinku trasy nr 212 Bytów – Lipusz pozwoli na otwarcie regionu bytowskiego i połączenie go drogą kolejową do stolicy województwa.
Gminę Bytów zamieszkuje wg danych własnych na dzień 31.12.2021 r. 24 134 osób, co daje gęstość zaludnienia 122,69 (mieszk./km2). W stosunku do poprzednich lat liczba ludności maleje. Wśród zamieszkujących większość stanowią kobiety (ok. 52%). Przeważająca część mieszkańców to mieszkańcy miasta – ok. 66%. Na przełomie ostatnich lat ten wskaźnik nieznacznie zmalał, w 2016 r. wynosił 66,85 %. Obserwując zmiany demograficzne ostatnich lat wyraźnie można zauważyć tendencje spadkowe dotyczące liczby osób w wieku produkcyjnym. W 2016 r. wskaźnik dla tej grupy wynosił 62,07 % a w roku 2020 – 59,42%. Odwrotne natomiast tendencje można zauważyć w liczbie osób w wieku poprodukcyjnym.
Od 2016 r. wzrasta wyraźnie na terenie gminy Bytów liczba zgłoszeń pobytu cudzoziemców. W przeważającej części związane jest to z czasowym zatrudnieniem w bytowskich zakładach pracy, które w ostatnich latach intensywnie zwiększają swoje zapotrzebowanie na pracowników. Wśród cudzoziemców największy procent stanowią Ukraińcy, którym asymilację z miejscowym społeczeństwem ułatwia duża diaspora tej narodowości wśród zamieszkujących gminę Bytów.
Stopa bezrobocia dla powiatu bytowskiego wyniosła w 2020 r. 9,4%. Dla gminy Bytów ten wskaźnik jest dużo mniejszy i wynosi 4,3% (wyliczenia własne). W liczbach bezwzględnych w 2020 r. liczba bezrobotnych w gminie Bytów wynosiła 625 osób, w tym 401 osób to kobiety. Tak więc w strukturze bezrobotnych przeważają zdecydowanie kobiety. W 2020 r. procent bezrobotnych kobiet do ogółu bezrobotnych wyniósł 64,2%. Ten wskaźnik w kolejnych latach powinien ulec zdecydowanej poprawie.
Bytów w ostatnich latach stał się subregionalnym ośrodkiem dynamicznego wzrostu gospodarczego. O kondycji lokalnej gospodarki świadczą między innymi dane dotyczące średniej płacy, wzrostu dochodów własnych gminy w zakresie wpływów z podatku PIT, czy też duża przewaga liczby osób przyjeżdżających do pracy do Bytowa w stosunku do osób zatrudnionych poza granicami administracyjnymi gminy. Potencjał gospodarczy gminy Bytów oparty jest przede wszystkim na aktywnej przedsiębiorczości rodzimej. Uwarunkowania zewnętrzne – w szczególności te komunikacyjne powodują, że obszar gminy nie jest zbyt atrakcyjny dla kapitału zewnętrznego. Jednakże te niezbyt sprzyjające okoliczności nie stanowiły w ostatnich latach istotnego hamulca dla rozwoju gospodarczego.
W gminie Bytów w 2019 r. zarejestrowanych było 2683 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (źródło GUS, 31.12.2019 r.). Ponadto zarejestrowane były dwa duże przedsiębiorstwa z przedziału 250-999 zatrudnionych oraz jedno duże przedsiębiorstwo z przedziału 1000 i więcej zatrudnionych. Wskaźnik wzrostu w stosunku do roku 2015 wyniósł 9,2%. Na terenie gminy dominują mikroprzedsiębiorstwa. Stanowią one ok. 95% ogółu podmiotów. Działają one głównie w sektorze budownictwa, handlu, przetwórstwa przemysłowego, transportu, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej. Większość dużych i średnich przedsiębiorstw zlokalizowana jest w północnej części obszaru miejskiego, gdzie główną osią rozwoju jest ul. Lęborska i jej przedłużenie w kierunku Lęborka. W ostatnim czasie zostały uchwalone dwa plany miejscowe w miejscowości Udorpie, które wyznaczyły nowe tereny pod budowę produkcyjno-składową i usługową. Tereny te mają stanowić przeciwwagę dla strefy produkcyjno-usługowej zlokalizowanej w północnej części Bytowa.
Obsługę komunikacyjną gminy Bytów zapewnia system dróg o znaczeniu krajowym, regionalnym, powiatowym i lokalnym. Głównym szlakiem komunikacyjnym jest droga krajowa nr 20, łącząca Stargard z Gdynią.
Ponadto na układ zewnętrznych powiązań komunikacyjnych składają się drogi wojewódzkie przebiegające przez gminę, które odpowiadają za powiązania z aglomeracją trójmiejską oraz ośrodkami regionalnymi województwa pomorskiego, takimi jak Słupsk, Lębork, Kartuzy, Chojnice.
Przez obszar gminy Bytów przebiega linia kolejowa nr 212 relacji Lipusz – Korzybie (dł. 72,1 km) ze stacją kolejową w Bytowie. Linia na odcinku Bytów – Lipusz (dł. 24,2 km) jest użytkowana okresowo do przewozów towarowych.
W gminie Bytów działalność gospodarczą jako osoby fizyczne i w formie spółki cywilnej, prowadzi ponad 1550 przedsiębiorców, działających głównie w sektorach budownictwa, handlu, przetwórstwa przemysłowego, działalności profesjonalnej, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz transportu.
ul. Podzamcze 34, 77-100 Bytów
Inkubator jest instytucją, której celem jest wspieranie przedsiębiorczości poprzez stworzenie korzystnych warunków dla powstawania nowych miejsc pracy dzięki wspieraniu funkcjonowania i rozwoju nowych, innowacyjnych, małych przedsiębiorstw usytuowanych w obiektach Inkubatora.
ul. Mierosławskiego 12, 77-100 Bytów
Cech Rzemiosł Różnych działa na całym terenie powiatu bytowskiego. Obecnie jest zarejestrowanych 195 zakładów rzemieślniczych. Cech Rzemiosł Różnych informuje m.in. o dofinansowaniach, refundacji, kształceniu młodocianych.
Henryka Sienkiewicza 12, 83-330 Żukowo
Kaszubski Związek Pracodawców: – reprezentuje interesy gospodarcze i społeczne zrzeszonych podmiotów wobec organów państwowych, samorządu terytorialnego i związków zawodowych, – organizuje dla swoich członków pomoc w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych związanych z podejmowaniem i prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej, – opracowuje i doskonali normy rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym, – prowadzi działalność promocyjną na rzecz członków oraz pomoc w nawiązywaniu kontaktów z partnerami w kraju i za granicą, – kształci i wspiera pracodawców w zakresie stosunków pracy, ekonomii, prawa, organizacji i postępu technicznego, – wyraża opinie o projektach rozwiązań odnoszących się do funkcjonowania gospodarki. Uczestniczy w przygotowaniu projektów aktów prawnych w tym zakresie oraz dokonuje ocen wdrożenia i funkcjonowania przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej oraz stosunków z zakresu prawa pracy.
W gminie Bytów jest:
Po terenie miasta możesz się przemieszczać autobusami BEZPŁATNEJ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ. Zachęcamy do zwiedzania okolic z wykorzystaniem Byciobusa. Odwiedź najpierw Punkt Informacji Turystycznej na rynku, gdzie otrzymasz informację, cenne wskazówki oraz materiały promocyjne.
TOP 10 atrakcji w gminie Bytów!
Na stronie www.bytow.com.pl w zakładce „Dla Turysty” znajdziesz zestawienie obiektów noclegowych: agroturystyk, hoteli, obiektów gastronomicznych, opis atrakcji turystycznych, wyślesz e-pocztówkę.
Urząd utrzymuje kontakty z firmami, które już rozpoczęły działalność na terenie gminy, współdziała z przedsiębiorcami w przypadku zgłaszania się z konkretnymi problemami, udziela wszelkich informacji związanych z ofertą lokalizacyjną gminy. W sytuacjach, gdy kwestie podnoszone przez inwestorów wykraczają poza kompetencje i możliwości działania gminy przedsiębiorcy kierowani są do instytucji otoczenia biznesu.
Uchwała nr XXIV/236/2020 Rady Miejskiej w Bytowie z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis.
Zwalnia się z podatku od nieruchomości:
1.1 nowo wybudowane budynki lub ich części, budowle przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem wykorzystywania ich do tej działalności,
2. nowo nabyte niezabudowane grunty przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem wykorzystywania ich do tej działalności.
2. Za nowo wybudowane budynki i budowle uważa się budynki i budowle, których budowa została zakończona po wejściu w życie niniejszej uchwały.
3. Za nowo nabyte niezabudowane grunty uważa się grunty nabyte odpłatnie po wejściu w życie uchwały, za wyjątkiem odpłatnego nabycia od osoby bliskiej. Przez osobę bliską należy rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, osoby przysposabiające i przysposobione oraz małżonka, który pozostaje we wspólności ustawowej z nabywającym nieruchomość.
4. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 uchwały, nie mają zastosowania do nieruchomości, przeznaczonych na prowadzenie działalności handlowej, zarówno detalicznej, jak i hurtowej w obiekcie o powierzchni sprzedaży większej niż 500 m².
Powyższa uchwała obowiązuje do dnia 31 grudnia 2023 r.
Krzysztof Szuster, nr tel. 59 822 89 08, e-mail: k.szuster@bytow.com.pl
Mariola Wejman, nr te. 59 821 55 04, e-mail: m.wejman@bytow.com.pl