Gmina Tczew
PO DRODZE DO TRÓJMIASTA – DWA ZJAZDY Z AUTOSTRADY!
Gmina Tczew to gmina nadwiślańska położona przy dwóch głównych drogach międzynarodowych: A-1 (krajowa Nr 1), łącząca aglomerację trójmiejską z południem kraju i drogę Nr 22 Kostrzyn – Berlin – Gorzów Wielkopolski, łącząca Starogard Gdański z Malborkiem i Elblągiem. Od strony wschodniej naturalnie przylega do rzeki Wisły i swym obszarem okala miasto Tczew. Graniczy z gminami Pszczółki, Skarszewy, Starogard Gdański, Subkowy, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, a za rzeką Wisłą z gminami Lichnowy i Miłoradz. Linie kolejowe łączą gminę ze Starogardem Gdańskim, Gdańskiem. Główny węzeł kolejowy znajdujący się w Tczewie umożliwia dogodna komunikację z większością miast w całej Polsce. Istnieje także połączenie autobusowe z Gdańskiem, Starogardem Gdańskim, Malborkiem i Gniewem. Takie położenie gminy w układzie komunikacyjnym ma niewątpliwie duże znaczenie w planowanym rozwoju. Gmina Tczew należy do powiatu Tczewskiego, w województwie pomorskim. Obszar 17062 ha obejmuje 36 miejscowości, zorganizowanych w 26 sołectw.
Gmina ma częściowo charakter rolniczy. Posiada dobrą gminną infrastrukturę drogową i techniczną, stale inwestując w remonty dróg gminnych. Zmeliorowane są wszystkie użytki rolne wymagające melioracji. Dostęp do sieci wodociągowej na terenie gminy Tczew jest powszechny. Wszyscy mieszkańcy posiadają dostęp do wody z wodociągów. W gminie eksploatuje się 12 ujęć wody i stacji uzdatniania. % dróg znajdujących się w zarządzaniu Gminy Tczew posiada nawierzchnie asfaltowe. Na terenie gminy istnieje stale rozbudowywana sieć gazu ziemnego, aktualnie trwają prace projektowe związane z planowaną budową gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Gardeja – Kolnik.
Władze Gminy:
Gminne jednostki podległe: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
Gminna Spółka Komunalna: GTKOM Sp. z o. o. – Prezes Dariusz Denis
Dane kontaktowe:
Urząd Gminy Tczew
Ul. Lecha 12
83-110 Tczew
Tel.: (58) 530 51 20
e-mail: urzad@gmina-tczew.pl
www.gmina-tczew.pl
Facebook: https://www.facebook.com/ugtczew
Prezentujemy sektory „wysokiej szansy”, czyli te, w których inwestorzy mają najlepsze warunku do rozwoju. W poszczególnych branżach działają juz firmy, dzięki czemu potencjalni inwestorzy nie mają problemów ze znalezieniem odpowiedniej kadry pracowniczej, poddostawców czy kooperantów.
Sektor magazynowy, logistyka – dostępnosc kilku hal magazynowych, potencjał rozwojowy, dobra komunikacja z drogami o randze krajowej.
Sektor mieszkaniowy – powstają nowe osiedla, tereny wiejskie charakteryzujace się spokojnym mieszkaniem w pobliżu natury przy jendoczesnym bliskim dostępie do miasta Tczew oraz istotnych dróg jak autostrada A1 (szybki i sprawny dojazd do Trójmiasta), dobrze rozbudowana oferta oświatowa – loklanie funkcjonuje 5 szkół podstawowych.
Sektor produkcj/usług – Park Technologiczny, tereny objęte podstrefą PSSE.
ul. Aleja Solidarności 14 A 83-110 Tczew
Instytucja zajmująca się badaniem i analizowaniem lokalnego rynku pracy, udzielaniem informacji osobom bezrobotnym oraz zajmująca się pośrednictwem zawodowym dla osób poszukujących pracy.
ul. Trzy Lipy 3 80-172 Gdańsk
Celem funkcjonowania PSSE jest przyspieszenie rozwoju regionu poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy. O dpoczątku istnienia specjalnej strefy ekonomicznej na wyznaczonym obszarze podstrefy Tczew – Czatkowy oraz Tczew – Rokitki przedsiębiorcy zrealizowali inwestycje o łącznej kowcie ponad 1,4 mld zł i utworzyli 8,5 yys, miejsc pracy, z czego w samiej podstrefie Tczew – Rokitki łącznie zainwestowano 0,6 mld zł i utworzono ponad 3 tys. miejsc pracy. W podstrefie rokickiej funkcjonują m.in. Vetrex, Press Glass, PanLink, Molex, Belbal.
W gminie przecina się wiele ważnych dróg o znaczeniu strategicznym i logistycznym m.in. DK 91 , DK 22 oraz autostrada A1 ( z dwoma zjazdami na terenie gminy) dlatego potencjalni inwestorzy mogą korzystać z możliwości komunikacyjnych. Dzięki inwestorowi jakim jest 7R na terenie gminy znajduje się kompleks hal magazynowych, które w najbliższym czasie będą się rozbudowywały – jest to niewątpliwie duży atut logostyczny dla inwestorów. Do dyspozycji są tereny (w tym objęte współpracą z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną) z odpowiednio przygotowanym planem zagospodarowania przestrzennego terenów. Tereny są wolne od wód podziemnych, odpadów, przeszkód budowlanych, z niewielkimi różnicami poziomów. Bez ryzyka obsunięć gruntu.
Tereny aktywizacji gospodarczej są głównie przeznaczone na działalność usługową bądź produkcyjną. Co ważne teren gminy stanowi potencjalne źródło siły roboczej w odniesieniu
do terenów inwestycyjnych (szybki dojazd). Zlokalizowanie terenów przemysłowo-usługowych występuje głównie w przy trasach komunikacyjnych o randze krajowej.
Na przestrzeni lat na terenie gminy Tczew powstały oraz rozbudowały się parki technologiczne gdzie rozwija się gospodarka przemysłowa. W miejscowości Wędkowy zlokalizowane są hale produkcyjne, w których produkowana jest stolarka drzwiowa i okienna. Z kolei Park Technologiczny w miejscowości Rokitki objęty jest statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Znajduje się tam kilka dużych firm produkcyjnych, między innymi: PressGlass S.A., VETREX Sp. z o.o., Gemalto Sp. z o.o., MBF Sp.z o.o. czy Pan Link Sp. z o.o. Park Technologiczny to atrakcyjny, zgodny ze standardami przyjętymi w krajach Unii Europejskiej obszar do prowadzenia działalności gospodarczej i inwestowania w przedsiębiorczość opartą na nowoczesnych technologiach. Wyróżnia się dogodną lokalizacją, nowoczesną infrastrukturą oraz profesjonalnymi usługami pomocniczymi wraz z systemem wsparcia finansowego.
MIESZKAJ, PRACUJ, WYPOCZYWAJ – GMINA Z POTENCJAŁEM!
Działalność społeczno–kulturalna w sołectwach odbywa się na bazie świetlic wiejskich, które są wykorzystywane do spędzania wolnego czasu, rekreacji, rozwijania zainteresowań i integracji lokalnych społeczności. Władze gminy są organizatorami i współorganizatorami wielu imprez kulturalnych i sportowych skierowanych do mieszkańców. Dobrze rozwinięta baza oświatowa, a przede wszystkim nowoczesna hala sportowa pozwala na organizację imprez sportowych o zasięgu krajowym i imiędzynarodowym. Do cyklicznych imprez gminy należą: Dożynki, Powitanie lata, Bitwa Sołectw, Turniej Piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Tczew, Gminny turniej Kół Gospodyń Wiejskich.
Na terenie gminy Tczew znajdują się tu dość liczne atrakcje i zabytki, szczególnie kościoły. Znajduje się tu 21 obiektów wpisanych do Rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Niezwykle cenną wartością dziedzictwa kulturowego zachowanego na terenie gminy są rozległe panoramy pól i łąk otaczających historyczną zabudowę wiejską w postaci rozproszonego bądź zwartego placowego lub ulicowego układu ruralistycznego. Tereny gminne przyciągają spragnionych odpoczynku. Lasy i jeziora stanowią atrakcję dla wędkarzy, grzybiarzy i myśliwych. Przez malownicze i urokliwe zakątki gminy wiodą szlaki piesze i ścieżki rowerowe.
Gmina zapewnia profesjonalną obsługę inwestorów, którzy otrzymają kompleksową informację o terenie, danych planistycznych, bazie terenów inwestycyjnych znajdujących się w zasobach gminy lub prywatnych nieruchomości, ich obecnym stanie i możliwościach wykorzystania, jak również o innych wolnych terenach przeznaczonych pod inwestycje. Ponadto pracownicy urzędu służą pomocą i wsparciem w zakresie uzyskania niezbędnych zezwoleń i dokumentów inwestycyjnych, a także możliwościach korzystania z finansowych instrumentów wsparcia.
Do zadań gminy w zakresie obsługi inwestora należy:
• profesjonalne opracowanie oferty inwestycyjnej,
• sprawne przeprowadzenie negocjacji z potencjalnym inwestorem (od pomocy w wyborze lokalizacji, ułatwienie kontaktu z instytucjami zewnętrznymi, obsługę podczas procesu inwestycyjnego po opiekę poinwestycyjną),
• oferowanie szybkiego dostępu do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego inwestycji,
• udzielenie pomocy w dopełnieniu procedur,
• dobra promocja terenów inwestycyjnych,
• oferowanie opieki poinwestycyjnej dla firm.
Poziom loklany:
Z myślą o przedsiębiorcach gmina Tczew wprowadziła ulgi i zachęty mające ułatwić inwestorom podjęcie decyzji o lokalizacji inwestycji na terenie gminy, zaś realizowane przez gminne władze programy wspierające gwarantują przedsiębiorcy pomoc również po sfinalizowaniu procesu inwestycyjnego.
Inwestor ma także możliwość skorzystania z wybranych zwolnień szczebla regionalnego i krajowego. Gmina Tczew współpracuje z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, która oferuje przedsiębiorcom inwestującym na terenie naszej gminy konkretną pomoc : https://www.strefa.gda.pl/
Poziom krajowy:
Polska Agencja Inwestycji i Handlu – Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 – 2030 („Program”): Wsparcie przyznawane jest w formie dotacji na podstawie dwustronnej umowy zawartej pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki a inwestorem. Umowa reguluje szczegółowo warunki wypłaty dotacji przy zachowaniu zasady, że dotacja jest wypłacana proporcjonalnie do stopnia realizacji zobowiązań. Szczegółowe informacje wraz ze wzorami wniosków dostępne są na stronie internetowej Polskiej Agencji Informacji i Handlu .
W imieniu władz samorządowych Gminy Tczew prezentujemy ofertę terenów inwestycyjnych na terenie gminy, gdzie występują głównie działki stanowiące własność osób fizycznych, z możliwością przeznaczenia pod produkcję i usługi. Potencjał drzemiący w lokalizacji czeka, aby go wykorzystać.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rozmów, do odwiedzin naszej gmin i podjęcia współpracy.
Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy do kontaktu z Katarzyną Beringer – Kusio, telefon 58 530 51 49, emial: kberinger@gmina-tczew.pl