Sztum

O gminie
Dlaczego warto tu zainwestować?
Wsparcie dla Inwestora
Oferty lokalizacyjne
Kontakt
O gminie

1 DANE STATYSTYCZNE

LUDNOŚĆ: 16.998 mieszkańców
POWIERZCHNIA: 181 km2
OSTATNIA AKTUALIZACA DANYCH: 07/03/2022

2. Charakterystyka gminy

Miasto i Gmina Sztum jest jednostką samorządu terytorialnego (gminą miejsko – wiejską) usytuowaną we wschodniej części województwa pomorskiego i zachodniej części powiatu sztumskiego. Pod względem przynależności regionalnej Miasto i Gmina Sztum należy do subregionu nadwiślańskiego. Według regionalizacji geograficznej Sztum należy do zachodniej części Pojezierza Iławskiego.

Gmina graniczy z 3 innymi powiatami (powiat malborski – gmina Malbork, Gmina Miłoradz, powiat tczewski – gmina Pelplin i gmina Gniew, powiat kwidzyński – gmina Ryjewo) oraz z 2 gminami w obrębie powiatu sztumskiego (gmina Mikołajki Pomorskie i gmina Stary Targ).

Powierzchnia gminy to około 181 km2 (18 059ha). W środkowej części gminy znajdują się jeziora: Sztumskie, Barlewickie, Białe i Parleta (dzikie jezioro położone w lesie z niezliczoną ilością ptactwa wodnego i niesamowitym mikroklimatem). Miasto otaczają lasy (pow. 4458 ha) z dużą ilością zwierzyny łownej (rewir dewizowy) i bogatym runem leśnym. Krajobraz pojezierny oraz położenie w dolinie Wisły, czynią gminę atrakcyjnym terenem wypoczynku i rekreacji.

3. Opis gminy i jej dostępności komunikacyjnej

W średniowieczu Sztum był wyspą – ośrodkiem włości Aliem, wchodzącej w skład Pomezanii. Obecnie Sztum umiejscowiony jest pomiędzy dwoma jeziorami: Zajezierskim (tzw. Sztumskim) oraz Barlewickim. Miasto i Gmina Sztum charakteryzuje się szczególnymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. Posiada piesze szlaki turystyczne, oraz leży na trasie międzynarodowego szklaku rowerowego R1. Na terenie gminy można aktywnie wypoczywać w wielu kwaterach agroturystycznych, położonych w atrakcyjnych miejscach, korzystać z kąpieliska, wypożyczalni sprzętu wodnego, kortów tenisowych, boisk i stadionu.

Dodatkowym walorem Sztumu jest jego dobre położenie komunikacyjne: Sztum leży na trasie komunikacyjnej drogi krajowej Nr 55 z Nowego Dworu Gdańskiego, posiada zatem dobre połączenie komunikacyjne z Gdańskiem (odległość 75 km), Gdynią (prom do Szwecji), Toruniem.
Odległość od autostrady A-1: węzeł Kopytkowo około 46 km, węzeł Swarożyn około 38 km.
W odległym o 14 km Malborku znajduje się duży węzeł kolejowy na trasie Warszawa – Gdańsk. Linia kolejowa na trasie Grudziądz – Kwidzyn – Sztum – Malbork została zmodernizowana w 2021 r.

4. Opis sektorów „wysokiej szansy” dla inwestorów

Na obszarze gminy Sztum dynamicznie rozwijają się rolnictwo wysokotowarowe oraz rodzinne gospodarstwa rolne zlokalizowane na terenach zajmowanych wcześniej przez Państwowe Gospodarstwa Rolne. Przeważa produkcja roślinna obejmująca głównie uprawy zbóż, buraków cukrowych, roślin strączkowych oraz surowców na pasze objętościowe. Na terenie gminy zlokalizowane są także duże fermy zwierząt hodowlanych. Rozwojowi działalności rolniczej sprzyjają dogodne warunki glebowe i klimatyczne. W związku z tym, duża ilość przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie gminy to także przedsiębiorstwa związane z produkcją rolną.

Do najważniejszych podmiotów gospodarczych prowadzących swoją działalność na terenie gminy możemy zaliczyć: ELITA Sp. z o.o. (produkcja mebli łazienkowych), Maximus Sp. z o.o. (produkcja mebli łazienkowych), ADM Czernin S.A. (produkcja olei i tłuszczy spożywczych), FOBOS INVEST Sp. z o.o. (pakowanie żywności znanych światowych marek), MATERBUD Zakład Produkcyjny (produkcja kształtek żeliwnych), Polska Fabryka  Wodomierzy i Ciepłomierzy Fila (produkcja wodomierzy), Sonac Sp. z o.o. Uśnice (przetwarzanie produktów zwierzęcych).

5. wykaz instytucji okołobiznesowych

6. najważniejsi inwestorzy krajowi i zagraniczni

ELITA Sp. z o.o.

ul. Żeromskiego 32, 82-400 Sztumskie Pole, Sztum

Firma „Elita” Sp z o.o. Powstała w grudniu 1998 roku. Od tego czasu stała się jednym z wiodących producentów mebli łazienkowych, zyskując opinię przedsiębiorstwa o stabilnej pozycji rynkowej.

https://www.elitameble.pl

Maximus Trading Sp. z o.o.

ul. Żeromskiego 32, 82-400 Sztumskie Pole, Sztum

Maximus Trading od 2013 roku produkuje funkcjonalne meble łazienkowe. Dzięki współpracy z firmą Elita Sp. z o.o. zyskali reputację i doświadczenie w branży łazienkowej. Firma produkuje meble łazienkowe, które charakteryzują się solidnością i niezwykłą funkcjonalnością.

https://www.maximustrading.pl

ADM Czernin S.A.

Górki 14, 82-400 Sztum

ADM Czernin słynie z produkcji olei i tłuszczy spożywczych. Firma ADM zajmuje się tłoczeniem rzepaku i rafinowaniem oleju, a także pakowaniem tłuszczów stałych i butelkowaniem oleju.

https://www.adm.com

FOBOS INVEST Sp. z o.o.

ul. Żeromskiego 6, 82-400 Sztum

Produkcja i sprzedaż opakowań z laminatów dla przemysłu spożywczego i chemicznego. m.in. pakowanie żywności dla znanych światowych marek.

https://www.fobosinvest.com.pl

MATERBUD Sp. z o.o. Sp. K.

Górki 15, 82-400 Sztum

Producent i dostawca kształtek wodociągowych z żeliwa sferoidalnego o średnicach do Ø1200 na największe polskie i europejskie inwestycje.

https://www. materbud.pl

Polska Fabryka Wodomierzy i Ciepłomierzy Fila

ul. Żeromskiego 30,82-400 Sztumskie Pole, Sztum

Producent wodomierzy.

https://www.fila-sztum.pl

SONAC Uśnice Spółka z o.o.

Uśnice 27, 82-400 Sztum

Firma Sonac zajmuje się przetwarzaniem produktów pochodzenia zwierzęcego przy zastosowaniu innowacyjnych procesów technologicznych.

https://sonac.pl

7. dane dotyczące potencjału ludzkiego, rynku pracy w powiecie

STOPA BEZROBOCIA: 7.7%
ŚREDNIA PŁACA: 3.836 zł netto
Dlaczego warto tu zainwestować?

Dlaczego warto tu zainwestować?

Bliskość do aglomeracji Trójmiejskiej – 1 godzinę od Sztumu znajduje się największa w Polsce północnej aglomeracja miejska składająca się z miast : Gdańska, Sopotu i Gdyni, zwana Trójmiastem. Na obszarze Trójmiasta oraz okalających go miejscowości mieszka ponad 1 mln mieszkańców. Trójmiasto jest silnym ośrodkiem gospodarczym, rozrywkowym, naukowo – akademickim oraz kulturalnym.
Gmina Sztum sąsiaduje bezpośrednio z powiatem kwidzyńskim, malborskim i tczewskim.

Subregion Nadwiślański Województwa Pomorskiego – silne ośrodki przemysłowe w Kwidzynie (25 km), Malborku (15 km), Tczewie (35 km), Starogardzie Gdańskim (50 km), połączone drogami krajowymi, liniami kolejowymi i komunikacją publiczną (około 400 tys. mieszkańców).

 

Atrakcje turystyczne

Sztum usytuowany jest na przesmyku między połączonymi niegdyś jeziorami: Sztumskim i Barlewickim. W pobliżu Sztumu znajdują się także jeziora: Białe, Parleta, Dąbrówka, Balewskie. Miasto otacza ponad 4 tys. ha niezanieczyszczonych lasów z dużą ilością zwierzyny łownej.

Nad jeziorem Sztumskim (Zajezierskim) znajduje się strzeżone kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego i małą gastronomią. Zaplecze socjalne z zespołem sanitariatów i przebieralniami zapewnia dodatkowy komfort korzystania z plaży miejskiej. Wyprofilowane dno plaży miejskiej zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym miłośnikom wodnego szaleństwa. Jezioro Sztumskie cieszy się również zainteresowaniem kajakarzy oraz nurków.

Dookoła jeziora biegnie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 5 km. Na jej trasie jest m.in. teren rekreacyjny Jaszczurowe Wzgórze z punktem widokowym, urządzenia fitness, rzeźby plenerowe, a także tablice edukacyjne oraz pływający pomost. Po zmierzchu ścieżka jest na całej swojej długości oświetlona, a teren monitorowany.
Ponadto na terenie Sztumu funkcjonuje kompleks sportowo – rekreacyjny składający się ze stadionu, kortów, tenisowych, platformy z urządzeniami fitness na świeżym powietrzu, bogato wyposażonego placu zabaw dla dzieci. Sztumski kompleks rekreacyjno-sportowy otrzymał wyróżnienie w konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019”.

Korzystne położenie turystyczne, walory krajobrazowo-historyczne oraz oddalenie od dużych ośrodków miejskich to atuty Sztumu. Ich następstwem są możliwości związane z rozwojem turystyki wiejskiej (agroturystyka), które wynikają bezpośrednio z zapotrzebowaniem na oferty wakacyjne w spokojnym wiejskim otoczeniu, z możliwością korzystania z walorów naturalnych i kulturowych. Na terenie gminy można aktywnie wypoczywać w wielu kwaterach agroturystycznych, położonych w atrakcyjnych miejscach.

Układ urbanistyczny Starego Miasta Sztum wraz z pozostałymi fragmentami murów obronnych, kościołami oraz zespołem zamkowym podlegają ochronie konserwatorskiej. Wzgórze zamkowe, tj. letnia rezydencja Wielkiego Mistrza Krzyżackiego leży na Międzynarodowym Szlaku Zamków Gotyckich, w odległości 12 kilometrów
od największego w Europie zamku krzyżackiego w Malborku.

GALERIA ZDJĘĆ

Wsparcie dla Inwestora

1 Wsparcie dla inwestora

Na poziomie lokalnym Urząd Miasta i Gminy Sztum wspiera inwestora w całym procesie inwestycyjnym. W pierwszej kolejności poprzez przygotowanie informacji  o możliwościach inwestycyjnych miasta, spotkanie w terenie celem przedstawienia miejsca, gdzie można zlokalizować inwestycję. Urząd oferuje szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczego inwestycji, udziela wszechstronnej pomocy w znalezieniu odpowiednich lokalizacji, pomaga w kontaktach dotyczących infrastruktury na terenie.

2 Zachęty inwestycyjne

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje w ramach pomocy de minimis.

Na podstawie uchwały nr XXXVI.204.2020 Rady Miejskiej w Sztumie z dnia 19 listopada 2020 r. zostało wprowadzone zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku od nieruchomości, którzy realizują nowe inwestycje na  terenie Miasta i Gminy Sztum.

Przez nową inwestycję należy rozumieć grunty, budynki i budowle nabyte po 1 stycznia 2021r. oraz inwestycje w zakresie wybudowania nowych budynków lub budowli po 1 stycznia 2021r., powstałą na podstawie ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę, powodującą przyrost podstaw opodatkowania w podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Oferty lokalizacyjne

Opis możliwości inwestycyjnych gminy

Tereny inwestycyjne położone są w miejscowości Górki (posiada powierzchnię 66 ha) oraz w Koniecwałdzie (4 tereny inwestycyjne). Są one w zwartym obszarze, tereny w większości płaskie o równej powierzchni z niewielkim spadkiem. Zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej (Koniecwałd) oraz wojewódzkiej (Czernin). Do 2027 r. planowane jest wybudowanie obwodnicy Sztumu, co jeszcze korzystniej wpłynie na skomunikowanie terenów inwestycyjnych. Odległość do zjazdu na obwodnicę w Czerninie do węzła – 1,7 km.  Natomiast w Parku Inwestycyjnym w Koniecwałdzie rondo ze zjazdem na obwodnicę będzie zlokalizowane w odległości 1 km.

Tereny są objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego:

Czernin

Uchwała nr XXX.236.2021 Rady Miejskiej w Sztumie w dniu 31.03.2022 r.  przeznaczenie w planie miejscowym – zabudowa produkcyjna, usługi, magazyny, składy, tereny rozmieszczenia obiektów handlowych o sprzedaży powyżej  2000 m2, tereny lokalizacji OZE powyżej 100 kW ze strefami ochronnymi na dachach budynków. Wysokość budynków 18 m. Procent dopuszczalnej zabudowy 60%.

Koniecwałd

Uchwała nr XXIX. 231.2021 Rady Miejskiej w Sztumie w dniu 24.02.2022 r.  przeznaczenie w planie miejscowym – zabudowa produkcyjna, usługi, magazyny, składy. Wysokość budynków 17 m. Powierzchnia zabudowy do 70%.

Uchwała nr XX. 60.2007 Rady Miejskiej w Sztumie w dniu 26.06.2007 r.  przeznaczenie w planie miejscowym – zabudowa produkcyjna, usługi, magazyny, składy. Wysokość budynków 17 m. Powierzchnia zabudowy do 100%.

Opis oferty inwestycyjnej terenu

Lokalizacja i nazwa działki: Park Inwestycyjny Czernin, dz. nr 170/30, 170/28, 170/26, 170/24, 170/22, 170/14 obręb Barlewice
Powierzchnia terenu: 660.000 m2
max. dostępna powierzchnia (w jednym kawałku [ha]): 66 ha
Możliwość powiększenia terenu:

Obszar posiada 66 ha. Nie ma możliwości powiększenia terenu. Teren zlokalizowany jest pomiędzy drogą wojewódzką nr 522  i drogą gminną, od strony zachodniej graniczy z lasem, od północy z terenem zainwestowanym – przemysłowym.

Stan prawny nieruchomości

Właściciel: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Aktualny plan zagospodarowania: TAK

Połączenia transportowe

Droga dojazdowa do działki (rodzaj nawierzchni, szerokość): droga asfaltowa po modernizacji, szerokości 6 m.
Droga ekspresowa lub autostrada (odległość w km): A1 – 41 km, S7 – 38 km
Najbliższe lotnisko międzynarodowe (odległość w km): Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – 80 km

Infrastruktura na terenie

Elektryczność: TAK
Woda: TAK
Kanalizacja: NIE / 500 m
Oczyszczalnia ścieków: NIE
Telefon: TAK
Lokalizacja i nazwa działki: Park Inwestycyjny Koniecwałd 1, dz. nr 209/2, 210, 282 obręb Koniecwałd
Powierzchnia terenu: 120.000 m2
max. dostępna powierzchnia (w jednym kawałku [ha]): 12 ha
Możliwość powiększenia terenu:

Istnieje możliwość powiększenia ternu o 6,77 ha w bezpośrednim sąsiedztwie od strony północnej.

Stan prawny nieruchomości

Właściciel: prywatny
Aktualny plan zagospodarowania: TAK

Połączenia transportowe

Droga dojazdowa do działki (rodzaj nawierzchni, szerokość): z kostki betonowej o szerokości 6m, do drogi krajowej nr 55.
Droga ekspresowa lub autostrada (odległość w km): A1- 38 km, S7 – 35 km.
Najbliższe lotnisko międzynarodowe (odległość w km): Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – 75 km

Infrastruktura na terenie

Elektryczność: TAK
Woda: NIE / 100
Kanalizacja: NIE / 100 m
Oczyszczalnia ścieków: NIE
Telefon: NIE / 500
Lokalizacja i nazwa działki: Park Inwestycyjny Koniecwałd 2, dz. nr 200/6, 200/10, 200/20, 200/23 obręb Koniecwałd
Powierzchnia terenu: 115.000 m2
max. dostępna powierzchnia (w jednym kawałku [ha]): 11.5 ha
Możliwość powiększenia terenu:

Tak. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się tereny prywatne użytkowane rolniczo. W planach miejscowych są sąsiednie tereny są przeznaczone na funkcje produkcyjno-usługowe.

Stan prawny nieruchomości

Właściciel: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Aktualny plan zagospodarowania: TAK

Połączenia transportowe

Droga dojazdowa do działki (rodzaj nawierzchni, szerokość): W bezpośrednim sąsiedztwie gminna droga gruntowa szerokości 5 m. 500 m od terenu droga z kostki betonowej o szerokości 6m,
Droga ekspresowa lub autostrada (odległość w km): A1 – 38 km, S7 – 35 km.
Najbliższe lotnisko międzynarodowe (odległość w km): Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy – 75 km.

Infrastruktura na terenie

Elektryczność: TAK
Woda: TAK
Kanalizacja: TAK / 60 m
Oczyszczalnia ścieków: NIE
Telefon: NIE / 60 m
Lokalizacja i nazwa działki: Park Inwestycyjny Koniecwałd 3, dz. nr 206, 213/1, 213/2, 214/15 obręb Koniecwałd
Powierzchnia terenu: 67.7 m2
max. dostępna powierzchnia (w jednym kawałku [ha]): 6.77 ha
Możliwość powiększenia terenu:

Istnieje możliwość powiększenia ternu o 12 ha w bezpośrednim sąsiedztwie od strony południowej.

Stan prawny nieruchomości

Właściciel: Gmina Sztum i właściciel prywatny
Aktualny plan zagospodarowania: TAK

Połączenia transportowe

Droga dojazdowa do działki (rodzaj nawierzchni, szerokość): Droga z kostki betonowej szer. 6 m, w sąsiedztwie drogi krajowej 55.
Droga ekspresowa lub autostrada (odległość w km): A1 – 38 km, S7 – 35 km.
Najbliższe lotnisko międzynarodowe (odległość w km): Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – 75 km.

Infrastruktura na terenie

Elektryczność: TAK
Woda: TAK
Kanalizacja: TAK
Oczyszczalnia ścieków: NIE
Telefon: NIE / 500 m
Lokalizacja i nazwa działki: Park Inwestycyjny Koniecwałd 4, dz. nr 211/16, 211/18 obręb Koniecwałd
Powierzchnia terenu: 50.000 m2
max. dostępna powierzchnia (w jednym kawałku [ha]): 5 ha
Możliwość powiększenia terenu:

Tak. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się tereny prywatne użytkowane rolniczo. W planach miejscowych są sąsiednie tereny są przeznaczone na funkcje produkcyjno-usługowe.

Stan prawny nieruchomości

Właściciel: Gmina Sztum
Aktualny plan zagospodarowania: TAK

Połączenia transportowe

Droga dojazdowa do działki (rodzaj nawierzchni, szerokość): W bezpośrednim sąsiedztwie gminna droga gruntowa szerokości 5 m. 200 m od terenu droga z kostki betonowej o szerokości 6m,
Droga ekspresowa lub autostrada (odległość w km): A1 – 38 km, S7 – 35 km.
Najbliższe lotnisko międzynarodowe (odległość w km): Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – 75 km.

Infrastruktura na terenie

Elektryczność: TAK
Woda: TAK
Kanalizacja: NIE / 250 m
Oczyszczalnia ścieków: NIE
Telefon: TAK
Kontakt

KONTAKT

Agnieszka Janowska – inspektor ds. planowania przestrzennego,

tel. 55 640 63 80,

tel. kom. 667 061 200

agnieszka.janowska@sztum.pl